Myšlenka založit v Lánech amatérský divadelní spolek se zrodila v hlavě kladenského profesionálního divadelníka Romana Havelky, když se do obce přistěhoval.  Divadlo Lány založil spolu s 15 zakládajícími členy, kteří vesměs stáli na jevišti poprvé v životě, v roce 2001. Divadlo tehdy neslo název Tyrš Lány a působilo pod hlavičkou zdejšího Sokola. Ze sokolských řad vystoupilo v roce 2015, kdy se také přejmenovalo na dnešní Divadlo Lány.

Roman Havelka se hned od počátku stal vedoucím a zároveň režisérem spolku. První premiéru soubor nazkoušel za šest týdnů, takže mohl uvést hru Václava Dostála s názvem Šedá eminence z Elsinoru aneb Hamlet trochu jinak ještě v roce 2001, a to večer před Silvestrem. Od té doby se 30. prosinec pro lánské divadelníky stal tradičním dnem uvádění nových premiér. S představením protkaným písněmi, k nimž hudbu složil Jan Lukavský vyhrálo lánské divadlo v roce 2003 přehlídku amatérského divadlo POPAD v Praze a získalo také šest ocenění za individuální herecké výkony.

V roce 2002 lánští nazkoušeli pohádku Jana Wericha Královna Koloběžka aneb O chytré Zdeničce v úpravě Martina Ondrucha. Předpremiéra se odehrála v rámci Dnů Jana Wericha na hradě Velhartice v červenci 2002, v Lánech pak diváci pohádku viděli v září. V říjnu 2002 se divadlo s „Koloběžkou“ účastnili přehlídky Stochovská Thálie a o rok později přehlídky Divadlo dětem v Mělníku. Rozvernou verzi pohádky pro dospělé uvedli divadelníci v podobě speciálního divadelního happeningu 30. 12. 2002. Lánská sokolovna praskala ve švech a dobře se bavící diváci odcházeli spokojeni.

Mezitím soubor hrál na hradech Křivoklát i Krakovec a nazkoušel pohádku Strašidelný les, která měl premiéru 27. 6. v lánské sokolovně a se kterou se divadlo zúčastnilo Stochovské Thálie.

V letech 2003 a 2004 vsadili divadelníci na vlastní tvorbu a světlo světa spatřily aktovky Entrtajeři ze světa showbyznysu s hudbou člena souboru Míry Píši, Babinec o mejdanu kamarádek, kde minulost nezůstane minulostí a nakonec aktovka Konkurz, kterou divadlo uvedlo na Hasičském bále v Lánech a která vypráví s lehkým humorem o spolku dobrovolných hasičů z obce Svatý Florian.

Rok 2005 znamenal pro lánské divadlo hned dvě premiéry. V předvečer 100. výročí narození Jana Wericha uvedlo 5. února známou divadelní hru trojice Voskovec, Werich, Ježek Nebe na zemi s písněmi této tvůrčí trojice. 30. prosince následovala premiéra temného příběhu autora Arnolda Ridleye Půlnoční vlak.

V roce 2006 založil Roman Havelka odnož lánské činohry – dětský soubor Tyršata, která s ním postupně vyrostla v dospělé herce a někteří jeho členové s dospělým souborem Divadla Lány hrají dodnes.

V prosinci téhož roku uvedlo divadlo své snad nejúspěšnější představení Mrzák Inishmaanský irsko-britského úspěšného dramatika Martina McDonagha. Za hru posbíral soubor řadu ocenění, například v roce 2007 získali čestná uznání na přehlídce Lounské divadlení Martin Pucholt za roli Bartleye McCornicka, Antonín Tolkačev představující Johnyho Pateena Mika a Eva Havelková za ztvárnění postavy Eileen Osbourneové.

V rámci premiéry v roce 2006 lánští divadelníci poprvé předávají prestižní ocenění Klobouk dolů, které založili. Cenu získává od té doby každoročně jeden občan Lán za nezištnou a dlouhodobou práci na rozvoji a propagaci obce. (viz zvláštní záložka)

V roce 2007 zavítal mezi lánské divadelníky vážený host. Roman Havelka výjimečně přepustil své režisérské křeslo svému dlouholetému příteli, známému a úspěšnému profesionálnímu režisérovi Karlovi Brožkovi. Ten se na Havelkovo pozvání uvolil s lánskými divadelníky nazkoušet muzikálové představení „Nejkrásnější válka“ autorů Vladimíra Renčína a Jindřicha Brabce.

V roce 2008 Roman Havelka opět režíruje lánský soubor, a to ve hře Ch. Duranga „Nevyléčitelní“. Rok 2009 byl opět ve znamení dvou premiér. První byla pohádka „Spravedlivý Bohumil“. Na krajské přehlídce Popelka na dlani v Mladé Boleslavi získal cenu za mužský herecký výkon Jan Lukavský za roli Bohumila. Druhou premiérou roku 2009 pak byla „Hra na pravdu“ dramatika Philippe Lellouche.

V roce 2011 získala na krajské přehlídce Klicperovy divadelní dny Sadská cena za herecký výkon ve hře „Nevyléčitelní“ Lucie Palkovičová.

V roce 2013 se spolek pouští do nastudování hry Raye a Michaela Cooneyových „A je to v pytli!“, která se líbí i divákům na národní přehlídce sokolských divadel v Lázních Toušeni, které se lánští divadelníci každoročně účastnili.

O rok později patří 30. prosinec v Lánech premiéře hry „Bordel na ministerstvu“.

V roce 2015 lánský spolek vystupuje ze Sokola a nadále se nazývá Divadlo Lány. Zároveň zahajuje spolupráci s mladým českým autorem divadelních her Miroslavem Oupicem a uvádí jeho dílo „Bacha, pojišťováci!“.

V roce 2016 Divadlo Lány letos slaví 15 let své existence a 10. předávání ocenění Klobouk dolů.

Dramatik Miroslav Oupic projevil zájem účastnit se 30. prosince premiéry své další hry ,,Co bychom neudělali pro hlavu naší rodiny“ přímo v lánské sokolovně.

Premiéra roku 2017 patřila francouzské situační veselohře plné zvratů a vtipných dialogů z pera francouzského dramatika Jeana Roberta-Charriera s názvem PRO DÍTĚ COKOLIV… Režie: Roman Havelka

Italsky temperamentní komedii dramatika Marca Cavallara názvem LÁSKO, VEZMEŠ SI MĚ? představil soubor na premiéře o rok později. Úspěšná hra o záletném miliardáři, lstivých nápadnicích a usouženém majordomovi zůstává na repertoáru divadla. 

V roce 2019 Divadlo Lány premiérovalo hru ze „zoufalé“ sborovny s názvem CHODÍ PEŠEK OKOLO úspěšného českého dramatika Jaromíra Břehového. 

Pandemie koronaviru zhatila oslavy 20 let od založení Divadla Lány a vládní nařízení odstřihla divadelníky od jejich diváků. Premiéra nové temperamentní komedie z jedné „štěbetající“ italské seniorské domácnosti musela být přesunuta na rok 2021. 

BĚHEM KAŽDÉHO PREMIÉROVÉHO VEČERA DIVADLO VE SPOLUPRÁCI S OBCÍ VYHLAŠUJE LAUREÁTA OCENĚNÍ KLOBOUK DOLŮ PRO OSOBNOST LÁN, KTERÁ DLOUHODOBĚ A NEZIŠTNĚ PRACOVALA PRO ROZVOJ A POSPOLITOST NA VSI.